Mniej znaczy więcej! Dekalog zdrowej skóry

jak-dbac-o-skore.jpg

Pielęgnacja twarzy i ciała to przecież nic trudnego – często to słyszę od moich znajomych. Gdyby naprawdę tak było, większość kobiet nie miałaby żadnych problemów z cerą. Niestety jest zupełnie odwrotnie. A wy? Wiecie, w jaki sposób dbać o skórę?

Badania pokazują, że kobiety mają naprawdę mnóstwo wątpliwości związanych z pielęgnacją. Często nie znamy odpowiedzi na proste pytania. Zapominamy o tym, żeby poświęcić swojej skórze odrobinę czasu każdego dnia. Tym samym na własne życzenie przyspieszamy starzenie się skóry, dorabiamy się zmarszczek, podkrążonych oczu, przebarwień. To niestety prawda, że najczęstszą przyczyną problemów ze skórą są zaniedbania w pielęgnacji.

JAK DBAĆ O SKÓRĘ?

Przyda się odrobina przygotowania. Każdego dnia na naszą skórę czeka mnóstwo zagrożeń – toksyny, słońce, wiatr itp. Jeśli chcemy uchronić ją przed reanimacją, zastosujmy się do prostych zasad prawidłowej pielęgnacji.

Oto dekalog zdrowej skóry, z którego możecie korzystać codziennie.

Po pierwsze: Zawsze zmywaj makijaż!

Nie ma się, co oszukiwać. Pójście spać bez zmycia make-upu to ogromny błąd. Podstawa skutecznej pielęgnacji to bardzo staranne oczyszczanie. Jeśli chcemy mieć zdrową i piękną skórę to absolutnie nie możemy zapominać o demakijażu. Dobre mleczko, płyn lub olejek przydadzą się, żeby uporać się także z wodoodpornymi kosmetykami.

Po drugie: Regularnie nawilżaj skórę!

Woda jest niezbędna skórze do zachowania zdrowia i dobrego wyglądu. Nawilżenia wymaga każdy typ skóry, wbrew temu, do czego próbują niektórzy przekonywać. Po prostu skóra sucha potrzebuje go trochę więcej, a tłusta mniej. O odpowiedni poziom nawilżenia polecam dbać zarówno na zewnątrz (stosując kremy i olejki), jak i od wewnątrz (pijąc dużo wody w trakcie dnia). Dobry krem nawilżający to podstawa, ponieważ wzmacnia naturalną barierę lipidową i zatrzymuje wodę tam, gdzie jest jej miejsce – w naskórku.

Po trzecie: Zapobiegaj zmarszczkom!

Profilaktyka anti-age jest szalenie ważna, nawet jeśli dopiero co świętowałaś „trzydziestkę”. Tak naprawdę cera dojrzała zaczyna się od 25 roku życia. Chyba zgodzicie się ze mną, że lepiej zapobiegać pojawieniu się zmarszczek niż je później usuwać. Każdego dnia mobilizujcie komórki swojej skóry do odnowy, stosując np. produkty z dużą zawartością przeciwutleniaczy (witamina E) oraz składników przeciwzmarszczkowych (witamina A, kolagen, koenzym Q10). Warto wiedzieć, że zmarszczki częściej pojawiają się na skórze odwodnionej (patrz pkt 2).

Po czwarte: Dbaj o skórę wokół oczu!

Moim zdaniem zbyt często zapominamy o tych newralgicznych fragmentach skóry, które najbardziej narażone są na zniszczenia. Szczególnie ważna jest codzienna i prawidłowa pielęgnacji skóry pod oczami. Krem do twarzy może być zbyt gęsty lub zbyt intensywny dla delikatnej skóry w tej okolicy. Sięgajcie po lekkie kremy pod oczy, najlepiej ze składnikami zmniejszającymi opuchliznę i rozjaśniającymi sińce. Nie zaszkodzi też delikatny masaż podczas nakładania kremu.

Po piąte: Zaprzyjaźnij się z filtrem UV!

Chyba nie muszę nikomu przypominać, że słońce bywa zdradliwe. Opalenizna jest super, ale promieniowanie słoneczne docierające do skóry w dużych ilościach jest dla niej niezwykle szkodliwe. Przyspiesza procesy starzenia się, pogłębia problem przebarwień i uwalnia nieprzyjazne wolne rodniki. Moim zdaniem warto zaopatrzyć się w krem z filtrem UV (najlepiej osobne do ciała i twarzy), żeby mieć pewność, że skóra jest chroniona. Przecież zdrowie równa się piękno.

Po szóste: Poświęć chwilę dłoniom i stopom!

Nie zapominajmy, że całościowa pielęgnacja to również pielęgnacja naszej skóry na dłoniach i stopach. Ja nie rozstaję się z kremem do rąk, a intensywnie nawilżający krem do stóp leży zawsze na mojej szafce nocnej, żebym nie musiała po niego biegać przed snem. Pamiętajcie, że skóra stóp ma skłonność do zgrubień, dlatego warto ją też regularnie złuszczać. Natomiast dłonie są stale narażone na działanie niekorzystnych czynników (np. środków chemicznych), które przesuszają i podrażniają. Dlatego dobrze, jeśli krem do rąk ma składniki silnie nawilżające i łagodzące.

Po siódme: Nie zapomnij o złuszczaniu!

Co najmniej raz w tygodniu powinniśmy robić peeling skóry na całym ciele. Warto poświęcić szczególną uwagę miejscom, które lubią się wysuszać – pięty, łokcie. Usuwając obumarły naskórek, który gromadzi się na skórze, pobudzamy procesy odnowy. Poprawia się ukrwienie skóry, która jest lepiej odżywiona i dotleniona, a przez to bardziej miękka i gładsza.

Po ósme: Dbaj o szyję i dekolt!

Akurat z tym punktem w dekalogu miałam problem przez długo. Po prostu zapominałam, żeby wziąć trochę więcej kremu do twarzy i rozsmarować też na szyi i dekolcie. Co dziwne, bo przecież pielęgnacja tych miejsc nie wymaga szczególnych, oddzielnych zabiegów. Warto poświęcić chwilę i zrobić przy okazji szybki masaż, żeby ujędrnić i dobrze odżywić skórę. Wiecie, że w tych miejscach jest ona bardzo cienka, ma niewielką ilość gruczołów łojowych i łatwo się może przesuszać? Do tego jest dużo bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a zatem dużo szybciej się też starzeje. Ja staram się temu zapobiec!

Po dziewiąte: Minimalizuj przebarwienia!

Skąd się biorą przebarwienia? Przyczyn jest naprawdę wiele, ale niezależnie od nich, odpowiednia pielęgnacja może ujednolicić kolor skóry. Warto stosować kremy z filtrem UV, bo są dobrą profilaktyką (bardzo często to właśnie słońce wpływa na zmiany koloru skóry). Pomocne w zwalczaniu już istniejących przebarwień są kremy wybielające lub domowe metody np. sok ze świeżej cytryny albo rumianek.

Po dziesiąte: Pielęgnuj skórę głowy!

Kiedy ostatni raz zrobiłyście sobie masaż lub peeling skóry głowy? Zaniedbania w pielęgnacji tej strefy mogą nieść poważne konsekwencje np. łupież, przetłuszczanie się, nieprzyjemne uczucie swędzenia. Stosujmy profilaktykę przeciwłupieżową i miejmy ten problem z głowy. Podstawa to łagodny szampon, który wyrówna lekko kwaśne pH skóry głowy. Pomocne mogą być wcierki do włosów oraz naturalne olejki, które także można wcierać dla odżywienia, poprawy nawilżenia, złagodzenia podrażnień i oczywiście przyspieszenia wzrostu.

Dobra rada na zakończenie:

Najlepszy kosmetyk do pielęgnacji skóry to ten, który dobrany jest do jej potrzeb. Liczy się przede wszystkim typ skóry np. sucha wymaga przede wszystkim produktów nawilżających, a trądzikowa tych o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym podrażnienia.