Jak zabezpieczyć końcówki przed rozdwajaniem się?

Nasze pasma, a szczególnie delikatne końcówki, każdego dnia narażone są na uszkodzenia. Jak temu zapobiec i jak uchronić końcówki przed rozdwajaniem się?

Istnieje wiele sposobów, aby chronić końcówki. Wybierz odpowiedni dla siebie i działaj. Bywa że włosy są bardziej lub mniej podatne na rozdwajanie, więc wymagają innej pielęgnacji. Przede wszystkim dobierz ją do swoich potrzeb.

Najważniejsze jest, aby zapewnić włosom odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a także unikać wszystkiego, co ma na nie negatywny wpływ.

Jak zabezpieczyć końcówki włosów?

1. Zrezygnuj ze stylizacji na gorąco

Wszelkie modelowanie włosów na gorąco, używanie prostownicy, lokówki i suszarki – to doprowadza do poważnych zniszczeń na włosach. Pasma nie lubią wysokich temperatur, ponieważ przez to tracą cenne nawilżenie. Woda odparowuje z ich wnętrza, a wraz z nią cenne składniki odżywcze. Struktura włosów znacznie się osłabia, a w efekcie końcówki są rozdwojone i wykruszają się.

2. Pamiętaj o termoochronie

Jeżeli musisz, to sięgaj od czasu do czasu po suszarkę czy prostownicę. Tylko uprzednio zabezpiecz włosy przed gorącem, aby modelowanie nie wyrządziło szkód. Stylizuj włosy jak najniższymi temperaturami, a przed sięgnięciem po dane urządzenie, nałóż na włosy odrobinę olejku lub sprayu termoochronnego.

3. Nie rozczesuj włosów na mokro

Końcówki rozdwajają się także poprzez czesanie. Jeżeli włosy są słabe i mają tendencję do elektryzowania się i puszenia, jest jeszcze gorzej. Rozdwojone końcówki to najczęstszy efekt czesania włosów na morko. Wtedy są najdelikatniejsze i nietrudno o ich uszkodzenie. Rozczesz włosy przed myciem, a po myciu zrób to tylko palcami lub drewnianym grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

4. Nie śpij w mokrych ani rozpuszczonych włosach

Czy wiesz, że końcówki mogą rozdwajać się także podczas snu? Dzieje się tak dlatego, że włosy ocierają się o pościel, a skutkiem są uszkodzenia mechaniczne. Największe prawdopodobieństwo, że się rozdwoją, jest wtedy, gdy idziemy spać w mokrych, o wiele delikatniejszych włosach. Przed snem zwiąż włosy w luźny warkocz lub kok. Wymień poduszkę na jedwabną lub satynową, która nie zniszczy Twoich włosów.

5. Zabezpieczaj końcówki włosów

To dobry sposób na ochronę końcówek przed rozdwajaniem się. Stosuj naturalne olejki do włosów, aby zapobiec zniszczeniom. Dostosuj je do typu porowatości pasm. Na końcówki genialnie sprawdzają się np. olej arganowy, olej jojoba, czy inne, naturalne, zimnotłoczone, nierafinowane oleje. To emolienty, które zabezpieczają końcówki przed wydostawaniem się wody z ich wnętrza. Otulają je ochronną warstwą, która zapobiega zniszczeniom przez promieniowanie UV.

6. Systematycznie podcinaj końcówki

Precyzyjne cięcie nożyczkami sprawia, że włosy są o wiele mniej podatne na zniszczenia. Warto poddać je cięciu raz na jakiś czas, aby je odżywić i zapobiec rozdwajaniu się.